Grudniowe spacery z SKPS

Projekt „Grudniowe spacery z SKPS”, przygotowany przez Stowarzyszenie SKPS Wrocław ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, obejmuje osiem wycieczek pieszych po Wrocławiu w terminie 27-30.12.2022. Jest to propozycja dla tych, którzy zastanawiają się, jak dobrze wykorzystać czas pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem.

Wycieczki – prowadzone przez przewodników miejskich z naszego stowarzyszenia – odbędą się dwa razy dziennie:

  • od godziny 10:00 do 12:00 dla rodzin z dziećmi w wieku 6-13 lat (ale nie jest to sztywne ograniczenie)
  • od godziny 13:00 do 15:00 dla dorosłych, zainteresowanych ciekawostkami o naszym mieście

Zapisy na poszczególne wycieczki poprzez niżej zamieszczone linki do formularzy. LICZBA MIEJSC NA KAŻDEJ WYCIECZCE JEST OGRANICZONA! Program wycieczki umożliwia uczestnictwo osób ze specjalnymi potrzebami , m.in. niepełnosprawnościami – prosimy o uwzględnienie ich w ankiecie.

27.12.2022 godzina 10:00-12:00, temat: Szlakiem legend Ostrowa Tumskiego, prowadząca: Anna Stępień

Ostrów Tumski- najstarsza część naszego miasta. Dawna wyspa, na której wszystko się zaczęło. To tutaj powstał gród, pierwsze kamienne budowle, a także pierwszy wrocławski zamek. To miejsce magiczne, które przyciąga mieszkańców, turystów i zakochanych. To na Ostrowie możemy spotkać pana latarnika, zobaczyć kluskę na bramie, łysego aniołka czy głowę wmurowaną w ścianę katedry. Na naszym spacerze poznamy legendy związane z zabytkami dawnej wyspy.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfk

27.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Wrocław nad Odrą, prowadzący: Marek Kuchciak

Spacer przez „miasto stu mostów” wzdłuż Odry, podczas którego zobaczymy zabytki, wybrane mosty i obiekty hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dowiemy się m.in, że w przeszłości rzeki płynęły przez Wrocław niekoniecznie tymi samymi korytami, co współcześnie, dlaczego niektóre osiedla przeniosły się z lewego brzegu Odry na prawy i jaką rolę odegrała woda w historii miasta oraz dlaczego „Wrocław żąda dostępu do morza”.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfs

28.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: W poszukiwaniu Krasnoludków, prowadząca: Anna Stępień

Czy Wy wiecie, że krasnale są na świecie? A dokładniej mówiąc we Wrocławiu. Podczas naszego spaceru poszukamy kilku krasnali, które potrzebują naszej pomocy. Razem z gitarzystą ułożymy rozsypane akordy i piosenkę, pomożemy Rzeźnikowi odnaleźć zaginionych przyjaciół, pobawimy się z Życzliwkiem, odczytamy zaszyfrowaną wiadomość i… Co jeszcze na nas czeka, okaże się już za kilka dni!

Zapisy: https://tiny.pl/w1xf6

28.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Dlaczego „tereny wystawowe”?, prowadzący: Marek Kuchciak

Spacer po fragmencie największej – choć nie naturalnej – wyspy na obszarze Wrocławia, określanym często jako „tereny wystawowe”. Zobaczymy m.in. Halę Stulecia – jedyny wrocławski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, fragmenty największego we Wrocławiu parku oraz obiekty zaprojektowane przez plejadę międzywojennych architektów na wystawę budownictwa WuWA.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfb

29.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: Dzielnica Wzajemnego Szacunku, prowadząca: Mariola Borecka

Dzielnica Czterech Wyznań, nazywana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku, to miejsce, w którym w bliskiej przestrzeni funkcjonują obok siebie katolicy, ewangelicy, wyznawcy prawosławia oraz judaizmu. Jaka była ich droga do Wrocławia i jak wygląda dzisiejsze życie dzielnicy? Tego dowiemy się podczas spaceru. Na trasie zobaczymy też miejsca modlitwy dzisiejszych mieszkańców: kościół ewangelicki, synagogę, kościół katolicki oraz prawosławną katedrę pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Zapisy: https://tiny.pl/w1xf3

29.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Dzielnica Uniwersytecka, prowadzący: Szymon Maraszewski

Podczas tej wycieczki poznamy okolice między rynkiem głównym a Odrą, okolicę pełną różnych instytutów, księgarni, przytulnych knajpek i punktów ksero. Za tym studenckim zapleczem kryje się mnóstwo interesujących miejsc i ciekawostek. Podczas wycieczki przewodnik pokaże grupie to, co zostało z dawnego zamku na lewym brzegu Odry, opowie o księżnych i książętach którzy w nim mieszkali, poznamy dawne klasztory i życie zakonne, dowiemy się w którym budynku mieszkał pierwszy Europejczyk podróżujący do Azji oraz gdzie stoi najstarszy dom we Wrocławiu.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5h

30.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: Jarmarki i inne tradycje świąteczne we Wrocławiu, prowadząca: Mariola Borecka

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych powróciła do Wrocławia kilkanaście lat temu, ale sięga czasów dawniejszych. Pierwszy jarmark odbył się tu w drugiej połowie XVI wieku, bardzo blisko miejsca, gdzie dziś skupiają się bożonarodzeniowe kramy. Czy można było na nich kupić podobne wyroby jak te sprzedawane dziś? Wspólnie prześledzimy, jak wyglądały i wyglądają dziś wrocławskie i śląskie tradycje świąteczne, a w opowieść wplecione będą mijane zabytki.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5x

30.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Ulica Świdnicka, prowadzący: Szymon Maraszewski

Ile historii może pomieścić jedna ulica? Świdnicka całkiem sporo, na wycieczce pokonamy jedynie 1080 metrów, a zobaczymy mnóstwo wspaniałych miejsc. Zaczynająca się na Rynku głównym ulica prowadziła kiedyś do słynnej z piwa Świdnicy. Było ono tak dobre, że pewnego razu doszło przez nie we Wrocławiu do… wojny domowej. Przy ulicy tej mieściła się kiedyś komandoria zakonu Joannitów, stajnie i wozownie, później słynne domy handlowe najbogatszych Wrocławian, pomniki i hotele. Na Świdnickiej możemy zobaczyć ślady panowania czeskiego, austriackiego, piastowskiego i niemieckiego. Przy jednej ulicy mieści się historia całego miasta.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5g

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.