Zaproszenie – informacje

Kurs Przewodników Miejskich

  • Pasjonuje Cię stolica Dolnego Śląska, i chciałbyś poznać ją lepiej?
  • Chcesz zdobyć nowy, ciekawy zawód?
  • Chciałbyś poznać interesujących ludzi, podzielających Twoje zainteresowania?

…Jeśli tak, nasz kurs jest właśnie dla Ciebie!

1. Kiedy kurs się zacznie i ile potrwa?

Kurs rozpocznie się na początku listopada 2023. Potrwa około roku – zakończenie planowane jest na jesień 2024. 

We wtorek 24 października godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie kursu. Więcej szczegółów, niebawem. Z kolei w weekend 4-5 listopada odbędą się pierwsze zajęcia praktyczne – będą to wycieczki pokazowe prowadzone przez naszych instruktorów.

2. Ile będzie zajęć?
Kurs będzie obejmował minimum 100 godzin wykładów (około 40 spotkań) oraz minimum 36 dni zajęć w terenie (w tym sześć wycieczek autokarowych)

3. Jak będą wyglądały zajęcia?
Zajęcia teoretyczne będą miały formę wykładów trwających 2,5h zegarowej (z krótką przerwą w połowie) realizowanych zdalnie, za pośrednictwem internetowej platformy ZOOM. Aby móc z nich korzystać, należy posiadać sprawny komputer (ew. tablet), oraz stabilne łącze internetowe.
Zajęcia praktyczne będą miały formę pieszych i autokarowych wycieczek po mieście i jego najbliższej okolicy. Pierwsze 2-3 wycieczki będą miały charakter „pokazowy”, i będą prowadzone przez naszych doświadczonych przewodników. Później, aż do końca kursu, kandydaci będą aktywnie, ze wsparciem naszych przewodników-instruktorów oprowadzać wskazane fragmenty tras. Taka forma zajęć pozwala nie tylko na skuteczne przyswojenie wiedzy, ale od samego początku zapoznaje kandydatów z warsztatem pracy przewodnika – sposobami przekazywania wiedzy, ustawiania i prowadzenia grupy itp.

4. Kiedy i w jakich godzinach będą zajęcia?
Zajęcia teoretyczne (wykłady) będą się odbywały w poniedziałki i czwartki w godzinach 18:30 – 21:00.

Zajęcia praktyczne będą się odbywały w wybrane soboty i niedziele (ok 4-5 dni w miesiącu). Przeciętny czas trwania wycieczki szkoleniowej to ok 6-7 godzin (w przypadku wycieczek autokarowych około 9-10h). Terminy zajęć weekendowych zostaną opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie planujemy wycieczek dwudniowych.

5. Co jest w programie?
Program naszego kursu obejmuje wszystkie umiejętności niezbędne w pracy przewodnika turystycznego we Wrocławiu, oraz szeroki zakres wiedzy o mieście i regionie. Podczas zajęć teoretycznych kandydaci zapoznają się z metodyką pracy przewodnika i zasadami pracy ze zróżnicowanymi grupami turystów. Poznają historię Wrocławia i Dolnego Śląska, również w ujęciu archeologicznym. Najwięcej miejsca poświęcimy wrocławskiej architekturze – zarówno zabytkowej jak i współczesnej. Zapoznamy się z wrocławską sztuką – świecką jak i sakralną. Wykłady będą dotyczyły również walorów przyrodniczych Wrocławia, jego topografii oraz najpopularniejszych atrakcji turystycznych. 

Podczas zajęć praktycznych będziemy poznawać miasto i ćwiczyć przekazywanie wiedzy. Oprócz tak popularnych miejsc jak Rynek czy Ostrów Tumski, które odwiedzimy wielokrotnie, zajmiemy się też historycznymi przedmieściami: Mikołajskim, Świdnickim, Oławskim i Odrzańskim. Będziemy na terenach wystawowych, w Parku Szczytnickim i kilku innych wrocławskich parkach. Z pewnością odwiedzimy największe wrocławskie atrakcje turystyczne jak ZOO z Afrykarium, Ogród Botaniczny, Hydropolis, Sky Tower, czy Stadion Miejski. Zajrzymy na wrocławskie dworce i na lotnisko. Odwiedzimy też najważniejsze wrocławskie muzea. 

Podczas wycieczek autokarowych zapoznamy się z wrocławskim układem komunikacyjnym. Poznamy najlepsze drogi dojazdowe do wrocławskich atrakcji, najlepsze miejsca parkingowe i miejsca do wysadzania/odbierania grup. Podczas tych wycieczek odwiedzimy też najważniejsze atrakcje i obiekty turystyczne w otoczeniu Wrocławia. Odwiedzimy Trzebnicę, Środę Śląską, Lubiąż, Brzeg Dolny, Sobótkę i Świdnicę.

W ramach kursu odbędzie planujemy również minimum jedno (w miarę możliwości – dwa) obowiązkowe, praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy (ok. 8h, zakończone egzaminem i osobnym certyfikatem ukończenia).

6. Co po kursie?
W chwili obecnej nie obowiązują państwowe uprawnienia przewodnika miejskiego, nie są również organizowane państwowe egzaminy. Nasz kurs zakończy się wewnętrznym egzaminem (teoretycznym i praktycznym), sprawdzającym nabytą na kursie wiedzę i umiejętności. Po jego zdaniu kandydaci otrzymają od nas certyfikat i zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu wystawione przez stowarzyszenie SKPS, oraz dwujęzyczny identyfikator ze zdjęciem, potwierdzający kompetencje.

7. No dobra, najważniejsze! Ile to będzie kosztowało?

Cena kursu obejmuje:
– Udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych, pod opieką instruktorów.
– Transport autokarem podczas wycieczek autokarowych
– Co najmniej jeden praktyczny kurs pierwszej pomocy wraz z odrębnym certyfikatem
– Materiały szkoleniowe w formie elektronicznej
– Udział w egzaminie końcowym (organizowanym przez SKPS)
– Certyfikat ukończenia oraz identyfikator (dla osób, które ukończą kurs i zdadzą egzamin)
– Bilety wstępu do obiektów odwiedzanych w ramach zajęć kursowych

Łączny koszt rocznego kursu został ustalony na 3400 zł brutto. Opłatę będzie można wnieść w kilku ratach – pierwsza, w wysokości minimum 600 zł, będzie płatna w terminie 14 dni od podpisania umowy-zgłoszenia. Wszystkie płatności dokonywane będą przelewem na konto. Nie przyjmujemy płatności w gotówce.

Ważne! Prosimy wszystkich zainteresowanych kursem o wstępne, niezobowiązujące zgłoszenie na adres kurs.wroclawski@gmail.com. Pod tym samym adresem można również uzyskać dodatkowe informacje oraz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.

Kurs wystartuje jedynie w przypadku odpowiedniej ilości chętnych, gwarantującej możliwość sfinansowania wszystkich zajęć.

 
Ostateczną, wiążącą deklaracją uczestnictwa w kursie jest podpisanie z nami czyli ze Stowarzyszeniem Studenckie Koło Przewodników Sudeckich umowy szkoleniowej.