Zaproszenie

Kurs Przewodników Miejskich

  • Pasjonuje Cię stolica Dolnego Śląska, i chciałbyś poznać ją lepiej?
  • Chcesz zdobyć nowy, ciekawy zawód?
  • Chciałbyś poznać interesujących ludzi, podzielających Twoje zainteresowania?

…Jeśli tak, nasz kurs jest właśnie dla Ciebie!

1. Kiedy kurs się zacznie i ile potrwa?
Kurs rozpocznie się pod koniec lutego 2019. Potrwa około roku – zakończenie planowane jest na luty/marzec 2020.

2. Ile będzie zajęć?
Kurs będzie obejmował nieco ponad 100 godzin wykładów (około 45 spotkań) oraz 35-40 dni zajęć w terenie (w tym 6-7 wycieczek autokarowych)

3. Kiedy i w jakich godzinach będą zajęcia?
Zajęcia teoretyczne będą się odbywały w poniedziałki i piątki w godzinach 18:30 – 21:00, w auli Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przy ul. Weigla 12

Zajęcia praktyczne będą się odbywały w wybrane soboty i niedziele (ok 4-5 dni w miesiącu). Terminy zajęć weekendowych zostaną opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie planujemy wycieczek dwudniowych.

4. Jak będą wyglądały zajęcia?
Zajęcia teoretyczne będą miały formę tradycyjnych wykładów. W niektórych wypadkach (emisja głosu, szkolenie z pierwszej pomocy, planowanie wycieczek) będzie to forma bardziej „interaktywna”, wymagająca aktywnego udziału.

Zajęcia terenowe będą polegały przede wszystkim na aktywnym ćwiczeniu. W odróżnieniu od konkurencyjnych kursów, w których zajęcia w mieście mają formę słuchaną, u nas kursanci będą aktywnie ćwiczyć i opowiadać. Wyjątkiem będą tylko pierwsze wycieczki pokazowe (dwie) oraz niektóre wyjścia do muzeów.

5. Co jest w programie?
Program naszego kursu obejmuje wszystkie umiejętności niezbędne w pracy przewodnika turystycznego we Wrocławiu, oraz szeroki zakres wiedzy o mieście. Podczas zajęć teoretycznych kandydaci zapoznają się z metodyką pracy przewodnika i zasadami pracy ze zróżnicowanymi grupami turystów. Poznają historię Wrocławia i Dolnego Śląska, również w ujęciu archeologicznym. Najwięcej miejsca poświęcimy wrocławskiej architekturze – zarówno zabytkowej jak i współczesnej. Zapoznamy się z wrocławską sztuką – świecką jak i sakralną. Wykłady będą dotyczyły również walorów przyrodniczych Wrocławia, jego topografii oraz najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Zajmiemy się też Wrocławiem współczesnym – w tym m.in. wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi itp, oraz planami rozwoju miasta.

Zajęcia praktyczne będą miały formę przede wszystkim pieszych spacerów po mieście, podczas których będziemy poznawać miasto i ćwiczyć przekazywanie wiedzy. Oprócz tak standardowych miejsc jak Rynek czy Ostrów Tumski, które odwiedzimy wielokrotnie, zajmiemy się też historycznymi przedmieściami: Mikołajskim, Świdnickim, Oławskim i Odrzańskim. Będziemy też na terenach wystawowych, w Parku Szczytnickim i kilku innych wrocławskich parkach. Z pewnością odwiedzimy największe wrocławskie atrakcje turystyczne jak ZOO z Afrykarium, Ogród Botaniczny, Hydropolis, Kolejkowo, Humanitarium, Stadion Miejski i inne. Zajrzymy na wrocławskie dworce i na lotnisko. Odwiedzimy też najważniejsze wrocławskie muzea. Osobne wycieczki poświęcimy też m.in. atrakcjom dla najmłodszych, fortyfikacjom i sztuce ulicznej.

Podczas wycieczek autokarowych zapoznamy się z wrocławskim układem komunikacyjnym. Poznamy najlepsze drogi dojazdowe do wrocławskich atrakcji, najlepsze miejsca parkingowe i miejsca do wysadzania/odbierania grup. Podczas tych wycieczek odwiedzimy też najważniejsze atrakcje i obiekty turystyczne w otoczeniu Wrocławia. Zwiedzimy Trzebnicę, Środę Śląską, Oleśnicę, Oławę i Świdnicę. Odwiedzimy też m.in. Muzeum Powozów w Galowicach, kolekcję zabytkowych aut w Zamku Topacz, zagrodę Kargula i Pawlaka w Dobrzykowicach, park pamięci w Nadolicach Wielkich, pałac w Krobielowicach i wiele innych.

W ramach kursu odbędzie się również co najmniej jedno obowiązkowe, praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy (ok. 8h, zakończone egzaminem i osobnym certyfikatem).

Szczegółowy program kursu zostanie zaprezentowany na spotkaniu organizacyjnym.

6. Kto będzie prowadził zajęcia?
Zajęcia teoretyczne prowadzone będą przez specjalistów z danych dziedzin – historyków, historyków sztuki, archeologów, planistów, geografów, przyrodników – w sporej części również będących przewodnikami. Z kolei zajęcia praktyczne prowadzić będą wyłącznie czynni i aktywni przewodnicy miejscy, pracujący na co dzień z grupami turystycznymi.

7. Co po kursie?
W chwili obecnej nie obowiązują państwowe uprawnienia przewodnika miejskiego, nie są również organizowane państwowe egzaminy. Nasz kurs zakończy się wewnętrznym egzaminem (teoretycznym i praktycznym), sprawdzającym nabytą na kursie wiedzę i umiejętności. Po jego zdaniu kandydaci otrzymają od nas certyfikat i zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu wystawione przez stowarzyszenie SKPS. Planujemy również przygotowanie specjalnej, SKPSowej blachy przewodnika miejskiego 🙂

8. No dobra, najważniejsze! Ile to będzie kosztowało?

Cena kursu obejmuje:
– Udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych, pod opieką instruktorów.
– Transport autokarem podczas wycieczek autokarowych
– Co najmniej jeden praktyczny kurs pierwszej pomocy wraz z odrębnym certyfikatem
– Materiały szkoleniowe w formie elektronicznej
– Udział w egzaminie końcowym (organizowanym przez SKPS)
– Certyfikat ukończenia oraz identyfikator (dla osób, które ukończą kursi zdadzą egzamin)
– Bilety wstępu do obiektów odwiedzanych w ramach zajęć kursowych

Łączny koszt rocznego kursu został ustalony na 2100 zł brutto. W uzasadnionych przypadkach płatność można będzie rozłożyć na raty.
Istnieje możliwość otrzymania faktury.

 

Ważne! Prosimy wszystkich zainteresowanych kursem o wstępne, niezobowiązujące zgłoszenie. Dzięki temu będziemy mogli oszacować zainteresowanie i uwzględnić je w przygotowaniach. Ostateczną, wiążącą deklaracją uczestnictwa jest podpisanie z nami czyli ze Stowarzyszeniem Studenckie Koło Przewodników Sudeckich umowy szkoleniowej. Będzie można to zrobić na spotkaniu organizacyjnym lub na pierwszych zajęciach.

Zapraszamy na spotkanie organizacyjne 18.02.2019 o godzinie 18:30  w auli Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przy ul. Weigla 12 (naprzeciwko szpitala wojskowego).

Zgłoszenia oraz ewentualne pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres kurs.wroclawski@gmail.com, ew. telefonicznie pod nr 502 505 179.

ZAPRASZAMY 🙂 !

 

kurs2019