Kurs Przewodników Miejskich
- Pasjonuje Cię stolica Dolnego Śląska, i chciałbyś poznać ją lepiej?
- Chcesz zdobyć nowy, ciekawy zawód?
- Chciałbyś poznać interesujących ludzi, podzielających Twoje zainteresowania?
…Jeśli tak, nasz kurs jest właśnie dla Ciebie!
1. Kiedy kurs się zacznie i ile potrwa?
Kurs rozpocznie się na początku kwietnia 2022 – Potrwa około roku – zakończenie planowane jest na wiosnę 2023. Kandydaci będą zatem w pełni gotowi na rozpoczęcie przyszłorocznego sezonu turystycznego.
W poniedziałek 4 kwietnia o godzinie 18:30 odbędzie się krótka prelekcja o wrocławskich ciekawostkach, połączona z informacjami na temat kursu. Z kolei w weekend 10-11 kwietnia odbędą się pierwsze zajęcia praktyczne – integracyjna gra miejska oraz pokazowa wycieczka po standardowej trasie turystycznej. Szczegóły wszystkich spotkań prześlemy zainteresowanym drogą mailową.
2. Ile będzie zajęć?
Kurs będzie obejmował minimum 100 godzin wykładów (około 40 spotkań) oraz minimum 36 dni zajęć w terenie (w tym sześć wycieczek autokarowych)
3. Jak będą wyglądały zajęcia?
Zajęcia teoretyczne będą miały formę wykładów trwających 2,5h zegarowej (z krótką przerwą w połowie) realizowanych zdalnie, za pośrednictwem internetowej platformy ZOOM. Aby móc z nich korzystać, należy posiadać sprawny komputer (ew. tablet), oraz stabilne łącze internetowe.
Zajęcia praktyczne będą miały formę pieszych i autokarowych wycieczek po mieście i jego najbliższej okolicy. Pierwsze 2-3 wycieczki będą miały charakter „pokazowy”, i będą prowadzone przez naszych doświadczonych przewodników. Później, aż do końca kursu, kandydaci będą aktywnie, ze wsparciem naszych przewodników-instruktorów oprowadzać wskazane fragmenty tras. Taka forma zajęć pozwala nie tylko na skuteczne przyswojenie wiedzy, ale od samego początku zapoznaje kandydatów z warsztatem pracy przewodnika – sposobami przekazywania wiedzy, ustawiania i prowadzenia grupy itp.
4. Kiedy i w jakich godzinach będą zajęcia?
Zajęcia teoretyczne (wykłady) będą się odbywały w poniedziałki i piątki w godzinach 18:30 – 21:00.
Zajęcia praktyczne będą się odbywały w wybrane soboty i niedziele (ok 4-5 dni w miesiącu). Przeciętny czas trwania wycieczki szkoleniowej to ok 6-7 godzin (w przypadku wycieczek autokarowych około 9-10h). Terminy zajęć weekendowych zostaną opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie planujemy wycieczek dwudniowych.
5. Co jest w programie?
Program naszego kursu obejmuje wszystkie umiejętności niezbędne w pracy przewodnika turystycznego we Wrocławiu, oraz szeroki zakres wiedzy o mieście i regionie. Podczas zajęć teoretycznych kandydaci zapoznają się z metodyką pracy przewodnika i zasadami pracy ze zróżnicowanymi grupami turystów. Poznają historię Wrocławia i Dolnego Śląska, również w ujęciu archeologicznym. Najwięcej miejsca poświęcimy wrocławskiej architekturze – zarówno zabytkowej jak i współczesnej. Zapoznamy się z wrocławską sztuką – świecką jak i sakralną. Wykłady będą dotyczyły również walorów przyrodniczych Wrocławia, jego topografii oraz najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Zajmiemy się też Wrocławiem współczesnym – w tym m.in. wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi itp, oraz planami rozwoju miasta.
Podczas zajęć praktycznych będziemy poznawać miasto i ćwiczyć przekazywanie wiedzy. Oprócz tak popularnych miejsc jak Rynek czy Ostrów Tumski, które odwiedzimy wielokrotnie, zajmiemy się też historycznymi przedmieściami: Mikołajskim, Świdnickim, Oławskim i
Odrzańskim. Będziemy na terenach wystawowych, w Parku Szczytnickim i kilku innych wrocławskich parkach. Z pewnością odwiedzimy największe wrocławskie atrakcje turystyczne jak ZOO z Afrykarium, Ogród Botaniczny, Hydropolis, Sky Tower, czy Stadion Miejski.
Zajrzymy na wrocławskie dworce i na lotnisko. Odwiedzimy też najważniejsze wrocławskie muzea. Osobne wycieczki poświęcimy atrakcjom dla najmłodszych, fortyfikacjom i sztuce ulicznej.
Podczas wycieczek autokarowych zapoznamy się z wrocławskim układem komunikacyjnym. Poznamy najlepsze drogi dojazdowe do wrocławskich atrakcji, najlepsze miejsca parkingowe i miejsca do wysadzania/odbierania grup. Podczas tych wycieczek odwiedzimy też najważniejsze atrakcje i obiekty turystyczne w otoczeniu Wrocławia. Odwiedzimy Trzebnicę, Środę Śląską, Lubiąż, Brzeg Dolny, Sobótkę i Świdnicę.
W ramach kursu odbędzie planujemy również minimum jedno (w miarę możliwości – dwa) obowiązkowe, praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy (ok. 8h, zakończone egzaminem i osobnym certyfikatem ukończenia).
6. Kto będzie prowadził zajęcia?
Zajęcia teoretyczne prowadzone będą przez specjalistów z danych dziedzin – historyków, historyków sztuki, archeologów, planistów, geografów, przyrodników – w sporej części również będących przewodnikami. Z kolei zajęcia praktyczne prowadzić będą wyłącznie czynni i aktywni przewodnicy miejscy, pracujący na co dzień z grupami turystycznymi.
7. Co po kursie?
W chwili obecnej nie obowiązują państwowe uprawnienia przewodnika miejskiego, nie są również organizowane państwowe egzaminy. Nasz kurs zakończy się wewnętrznym egzaminem (teoretycznym i praktycznym), sprawdzającym nabytą na kursie wiedzę i umiejętności. Po jego zdaniu kandydaci otrzymają od nas certyfikat i zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu wystawione przez stowarzyszenie SKPS, oraz dwujęzyczny identyfikator ze zdjęciem, potwierdzający kompetencje.
8. No dobra, najważniejsze! Ile to będzie kosztowało?
Cena kursu obejmuje:
– Udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych, pod opieką instruktorów.
– Transport autokarem podczas wycieczek autokarowych
– Co najmniej jeden praktyczny kurs pierwszej pomocy wraz z odrębnym certyfikatem
– Materiały szkoleniowe w formie elektronicznej
– Udział w egzaminie końcowym (organizowanym przez SKPS)
– Certyfikat ukończenia oraz identyfikator (dla osób, które ukończą kurs i zdadzą egzamin)
– Bilety wstępu do obiektów odwiedzanych w ramach zajęć kursowych
Łączny koszt rocznego kursu został ustalony na 2800 zł brutto. Opłatę będzie można wnieść w kilku ratach – pierwsza, w wysokości minimum 500 zł, będzie płatna w terminie 14 dni od podpisania umowy-zgłoszenia. Wszystkie płatności dokonywane będą przelewem na
konto. Nie przyjmujemy płatności w gotówce.
Ważne! Prosimy wszystkich zainteresowanych kursem o wstępne, niezobowiązujące zgłoszenie na adres kurs.wroclawski@gmail.com. Pod tym samym adresem można również uzyskać dodatkowe informacje oraz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.
Kurs wystartuje jedynie w przypadku odpowiedniej ilości chętnych, gwarantującej możliwość sfinansowania wszystkich zajęć.
