Chatka SKPS

Zapraszamy do Chatki SKPS!

W 2021 roku SKPS w porozumieniu z Nadleśnictwem Zdroje został gospodarzem chatki w Górach Bystrzyckich.

Obiekt wybudowano w latach 80 XX wieku jako chatkę myśliwską. Znajduje się w pobliżu czerwonego szlaku, pomiędzy Torfowiskiem pod Zieleńcem a Lasówką.

Na wyższym parterze znajduje się duża sala z aneksem kuchennym i kominkiem. Na piętrze znajdują się trzy pokoje – duża sypialnia, mała sypialnia i pokój chatara. W piwnicy mamy kocioł CO (chatka jest ogrzewana). Latem, w sezonie chatkowym dysponujemy agregatem prądotwórczym, ale uruchamiamy go od czasu do czasu – w chatce nie ma prądu i nie należy oczekiwać że zawsze da się podładować swoją elektronikę.

Prosta toaleta – sławojka, umywalnia oraz prysznic polowy są dostępne w sezonie letnim. Woda w pobliskim strumieniu – trzeba nosić. Mamy zagospodarowane miejsce ogniskowe.

W sezonie wakacyjnym chatka ma być dostępna cały czas – członkowie SKPS podejmują dyżury chatarskie. Poza sezonem chatka dostępna jest tylko i wyłącznie w towarzystwie członka SKPS upoważnionego do pobierania kluczy.

Za nocleg prosimy o drobny datek, który przeznaczymy na zakup opału, benzyny do agregatu, materiałów remontowych itp.

Taryfikator: członkowie Stowarzyszenia SKPS śpią za darmo

przewodnicy górscy (sudeccy, beskidzcy, tatrzańscy), aktualni kursanci SKPS, dzieci poniżej 15 lat – 10 zł

pozostali 20zł.

Płatne gotówką na miejscu u chatara.

Nie prowadzimy bufetu, ale chętnie podzielimy się tym co mamy w kuchni. Można nam też zostawiać suche produkty z długą datą przydatności do spożycie. Można korzystać z naszej kuchni, ew. gotowanie na własnej kuchence gazowej prosimy poza budynkiem. Najbliższy sklepik spożywczy znajduje się się Lasówce, nieco dalej w Zieleńcu lub Kunštacie (Orlické Záhoří). Najbliższa knajpa również w Czechach, ok. 4km od chatki. Supermarket najbliżej w Dusznikach lub Szczytnej

Chatki studenckie wyróżniają się tym, że nie są to zwykłe noclegownie, ale miejsca które tworzą pewną specyficzną, czysto turystyczną atmosferę, w której tworzenie zaangażowani są również sami odwiedzający chatkę. Normą są wspólne gotowanie i posiłki oraz udział w obowiązkach takich jak noszenie wody lub przygotowywanie drewna i utrzymywanie ognia. Śpi się w salach zbiorowych i nie można zarezerwować sobie miejsca, pokoju ani całej chatki tylko dla siebie. Jeżeli podróżujecie jednak większą grupą, to warto się wtedy z nami skontaktować wcześniej.

Obok chatki można rozwiesić hamak, tarpa, a na polanie rozłożyć namiot.

Zasady

Śpisz w chatce = dbasz o chatkę i pomagasz innym

Nosimy obuwie zmienne w chatce (zwłaszcza zimą)

Skoro stoi kibelek to nie sramy do lasu

Swoje śmieci zabieramy ze sobą

Spanie we własnych śpiworach. W dużej sypialni mamy łóżka z materacami na ok. 10-12 osób.

Pieski mile widziane, pod warunkiem że są to pieski ogarnięte i przyjazne innym. Nie puszczamy wolno – jesteśmy w lesie i regularnie odwiedzają nas dzikie zwierzaki – lokatorami chatki są popielice, a naszą sąsiadką jest lisica z młodymi.

Po 23 obowiązuje cisza nocna

Do mycia i kąpieli prosimy używać biodegradowalnych detergentów (do nabycia w sklepach turystycznych) lub zwykłego szarego mydła. Nie mamy kanalizacji a nie chcemy zatruwać gleby.

Gdzie jest chatka

Chatka stoi przy Polanie Św. Huberta, pomiędzy Torfowiskiem pod Zieleńcem a Lasówką. Koordynaty GPS: 50.3363989N, 16.4342086E. Na niektórych mapach możemy być oznaczeni jako Chatka Myśliwska (ale my strzelamy co najwyżej fotki 😉 ) Lokalizacja w mapy.cz: https://mapy.cz/s/mozetezece Blisko przebiegają szlak czerwony (główny szlak sudecki) oraz szlak niebieski (przedłużenie szlaku e3 z Boboszowa do Pasterki).

Najbliższe stacje kolejowe to Polanica-Zdrój, Szczytna i Duszniki-Zdrój, z każdej jest to ok. 10-11km. Nieco dalej będzie z Lewina Kłodzkiego, Kudowy czy Długopola lub Bystrzycy – można do nas dotrzeć z kilku stron 🙂 Jeśli podróżujecie własnym samochodem to można go bezpiecznie pozostawić na parkingu Nadleśnictwa Zdroje na początku Lasówki, przy szosie woj. 389 (obok jest agroturystyka Leśny Domek). Stamtąd drogą leśną do chatki idzie się ok. 2km. Zaparkować można również przy drodze dusznickiej – pod torfowiskami lub przy Rozdrożu pod Hutniczą Kopą.