Obserwatorium na Śnieżce zabytkiem

Nasza ‚blacha’ na tle pierwowzoru. Fot. Martyna Trzaska

Obiekt będący symbolem naszego Koła, obecny na naszych blachach od kilku dekad został wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to, że „spodki” będą pod ochroną prawną i należy zachować ich kształt. Daje również nowe możliwości właścicielowi (IMGW) na pozyskiwanie środków na renowację.

W ostatnich latach budynek nie miał łatwo. Warunki na najwyższym szczycie Sudetów są wyjątkowo trudne, zwłaszcza ze względu na wiejące tam rekordowe wiatry. W 2009 doszło do katastrofy budowlanej, minionej zimy również groziło zerwanie poszycia talerzy. Od kilku lat nie działa również schronisko, a bufet otwarty był nieregularnie.

Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce stoi od 1974. Został zaprojektowany przez prof. Witolda Lipińskiego w formie trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków (czasami nazywanych również talerzami lub spodkami, w związku z podobieństwem do latających talerzy). Przez jakiś czas stały dwa obserwatoria – nowe oraz stare poniemieckie. To drugie zostało ostatecznie rozebrane w 1989.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.