W sprawie zbiorników na Ziemi Kłodzkiej

Poniżej publikujemy tekst Artura Kwaśniewskiego w imieniu Forum Ziemi Kłodzkiej w sprawie budowy zbiorników na Ziemi Kłodzkiej

Tekst nie jest stanowiskiem SKPS w danej sprawie, jednak wielu członków Koła podziela niniejszą opinię i apeluje o poparcie.

Artur Kwaśniewski – w imieniu

Forum Ziemi Kłodzkiej – mieszkańców, organizacji pozarządowych, naukowców

Koleżanki, koledzy

Pod koniec stycznia tego roku do opinii publicznej przedostała się informacja o zamierzeniu budowlanym Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie – planach budowy 9 wielkich suchych zbiorników przeciwpowodziowych na ziemi kłodzkiej. Plany te zostały przedstawione w opracowaniu pt. Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej (Sweco Consulting sp. z o.o., 2018). Autorzy zaproponowali 16 lokalizacji, 9 z nich rekomendowali (w oparciu o tzw. analizę wielokryterialną z użyciem błędnych danych). Z realizacją tychże zbiorników – za pieniądze pożyczone z Banku Światowego – wiązałoby się wysiedlenie ok. 1200 ludzi, wyburzenie 3 wsi prawie w całości (Długopole Górne, Ścinawka Średnia, Stara Morawa), wyburzenie 5 innych wsi częściowo (Goszów, Stary Gierałtów, Radochów, Wilkanów, Domaszków), likwidacja obszarów przyrodniczo cennych (w tym części Obszaru Natura 2000 – Biała Lądecka) i wielkich połaci historycznego krajobrazu osadniczego (w tym: wszelkich obiektów zabytkowych na terenie inwestycji – np. kościoła i dworu w Długopolu Górnym, parku zamkowego w Sarnach, kaplicy w Goszowie). Tak rozległych i całkowicie nieodwracalnych zniszczeń ziemia kłodzka nigdy nie doświadczyła w swojej tysiącletniej historii.

Od 6 kwietnia trwają protesty mieszkańców ziemi kłodzkiej, organizacji pozarządowych i naukowców. Wprawdzie już 16 kwietnia PGW Wody Polskie zmieniło narrację i od tego czasu dementuje informacje o zamiarze budowania jakichkolwiek zbiorników przeciwpowodziowych („w tej chwili”), jednak trudno uznać te zapewnienia za wiarygodne i wiążące. Przez cały styczeń, luty i marzec Przedsiębiorstwo słało komunikaty ze „spotkań konsultacyjnych” (zob. https://wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/news/9/40/Aktualnosci_i_wydarzenia), które głosiły:

– 30.01.2019: PGW WP RZGW we Wrocławiu planuje wybudowanie kolejnych zbiorników retencyjnych, dla których została opracowana wariantowa koncepcja lokalizacji oraz pojemności.

– 22.02.2019: W planach jest rozważana budowa kilkunastu zbiorników.

– 26.03.2019: Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami analizy wielokryterialnej rozważana jest budowa dziewięciu nowych zbiorników. Niniejsze spotkanie stanowiło kontynuację szerokich dyskusji poprzedzających podjęcie strategicznych decyzji (…)

natomiast w komunikacie specjalnym z 11.05.2019, który został wydany w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o planach inwestycyjnych czytamy: W żadnych planach inwestycyjnych Wód Polskich nie ma budowy nowych zbiorników na Ziemi Kłodzkiej. To prawda, w obecnych planach nie ma, ale:

Trzeba wiedzieć, że PGW Wody Polskie prowadzi aktualnie negocjacje z Bankiem Światowym starając się o uzyskanie promesy pożyczkowej (na nowe „plany inwestycyjne”, bo obecne nie przewidują budowy zbiorników). Stąd podejrzenie (graniczące z pewnością), że zlecenie firmie Sweco koncepcji mega-inwestycji i rozpoczęcie (pseudo)konsultacji to początek działań służących do pożyczenia i przerobienia kilkunastu miliardów złotych – działań pokrzyżowanych przez społeczeństwo obywatelskie.

Kilka tygodni temu ukonstytuowało się Forum Ziemi Kłodzkiej – nieformalne porozumienie mieszkańców, organizacji pozarządowych i naukowców. Jesteśmy ruchem społecznym, który aktywnie przeciwstawia się planowanej inwestycji i domaga się prowadzenia ochrony przeciwpowodziowej w sposób zgodny z nowoczesnymi standardami i dobrymi praktykami, a nie w sposób archaiczny, daleki od poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju.

Nasze stanowisko przedstawiliśmy w memoriale, który przekażemy opinii publicznej 17 maja (obecnie jest on przesyłany osobom, które mogłyby wesprzeć nas swoim autorytetem) – po spotkaniu z przedstawicielem Banku Światowego w Międzylesiu (MDK, godz. 12:00-14:00).

27 maja 2019 r. (godz. 17:30-21:00, w auli gmachu Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. B. Prusa 53/55 we Wrocławiu) odbędzie się debata z udziałem naukowców, organizacji społecznych i mieszkańców ziemi kłodzkiej dotycząca zasadności / bezzasadności budowy wielkich zbiorników przeciwpowodziowych w tym regionie, możliwości sięgania po współczesne mniej inwazyjne sposoby ochrony przeciwpowodziowej, konieczności zrównoważonego gospodarowania środowiskiem i krajobrazem – bez powodowania nieodwracalnych i niepowetowanych zniszczeń w materii społecznej, przyrodniczej i kulturowej.

Szukajcie informacji w Internecie (rebelia zatacza coraz szersze kręgi), pamiętając o manipulacjach, trollingu i innych narzędziach narracji stosowanych przez stronę przeciwną. W razie potrzeby pytajcie drogą mailową: artur.kwasniewski@pwr.edu.pl (temat: „NIE dla zbiorników”).

Na koniec wracam się także z prośbą o udzielenie nam poparcia na platformach internetowych:

– na stronie http://www.petycjeonline.com:
https://www.petycjeonline.com/wstrzymanie_projektu_budowy_tamy_na_rzece_biaej_ldeckiej_w_miejscowosci_goszow_i_stary_gieratow
– na Avaazz’ie (link bez hiperłącza – trzeba wkleić do wyszukiwarki internetowej):
https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Bank__STOP_finansowania_planow_zwiekszania_suchej_retencji_na_Ziemi_Klodzkiej_3/?fFwrabb&fbogname=Ewa+G.&utm_source=sharetools&utm_medium=facebook&utm_campaign=petition-721148-STOP_finansowania_planow_zwiekszania_suchej_retencji_na_Ziemi_Klodzkiej&utm_term=Fwrabb%2Bpl&fbclid=IwAR1wDWWtYl1tyRQeRihk-fLJFYlD09jU1Zw6mvLJAkYuQKrivbDX6HKzSew

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.