Mamy nowych przewodników sudeckich II klasy

W dniach 20-22 sierpnia 2021 odbył się państwowy egzamin na podwyższenie klasy sudeckiej. Egzamin wyjątkowy i historyczny bowiem pierwszy od czasu „upaństwowienia” przewodnictwa górskiego, czyli od ponad 25 lat. SKPS Wrocław w zeszłym roku rozpoczął pierwsze grupowe szkolenie doskonalące dla przewodników, które co prawda nieco się przedłużyło przez pandemię, ale ostatecznie początkiem lata udało się je zakończyć. Pierwszy termin wyznaczono na sierpień, przy czym na zdawanie zdecydowało się w sumie 9 osób, z czego 6 jest absolwentami naszego kursu, dwoje członków SKPS po przejściu samokształcenia oraz jeden z członków komisji egzaminacyjnej, również po samokształceniu.

Zdali wszyscy kandydaci, a komisja chwaliła wysoki poziom wiedzy egzaminowanych!

Gratulacje dla nowych przewodników II klasy !!!

Czym różni się przewodnik II klasy od najbardziej rozpowszechnionej klasy trzeciej? Zgodnie rozporządzeniem o przewodnikach górskich

przewodnik górski beskidzki lub sudecki klasy III jest uprawniony do prowadzenia wycieczek w warunkach letnich
i zimowych po wszystkich szlakach turystycznych i drogach tam, gdzie nie jest to ograniczone przepisami, o których
mowa w ust. 1 pkt 1;

przewodnik górski beskidzki lub sudecki klasy II jest uprawniony do prowadzenia wycieczek w warunkach i po trasach
określonych w pkt 1 oraz do prowadzenia wycieczek w warunkach letnich poza szlakami turystycznymi i drogami
tam, gdzie nie jest to ograniczone przepisami, o których mowa w ust. 1 pkt
1;

Innymi słowy – druga klasa umożliwia legalne prowadzenie poza szlakami czy drogami leśnymi, oczywiście tam, gdzie schodzenie ze szlaku jest dozwolone, czyli w Parkach Narodowych czy rezerwatach nadal musimy trzymać się wyznaczonych miejsc. Na podobne możliwości ale w warunkach zimowych pozwala z kolei dopiero klasa I.

Jednak dla nas najistotniejsze było nie zdobycie uprawnień, ale samo szkolenie, które pozwoliło nam ugruntować górskie umiejętności. W trakcie kursu doskonaliliśmy umiejętności m.in. biwakowania zimowego, wspinaczki skalnej, ratownictwa i prewencji lawinowej, pierwszej pomocy, nawigacji. Kursanci musieli również odbyć przejścia nocne i kondycyjne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.