200-lecie zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach

W minioną sobotę 18. listopada 2017 odbyło się w Jeleniej Górze sympozjum z okazji 200-lecia zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach pn. „Od tragarzy lektyk do profesjonalnych przewodników”. W sympozjum brała udział kilkuosobowa reprezentacja naszego koła. Poza naszym SKPSem reprezentowane było licznie koło przewodników z Jeleniej Góry oraz koła z Wałbrzycha, Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Legnicy i in.
Organizatorem sympozjum było Koło Przewodników Sudeckich przy O/PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.
Honorowy patronat nad tą imprezą objęli: dr hab. prof. UE Elżbieta Sobczak – Dziekan Wydziału EZiT, dr inż. Andrzej Raj – Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dr hab. prof. UE Jacek Potocki – Prezes ZG PTT

Spotkanie rozpoczął dr Piotr Gryszel wprowadzając w temat swoim referatem nt. historii przewodnictwa w Karkonoszach. Całość sympozjum podzielona była na trzy sesje referatowa. Pierwsza była poświęcona historii przewodnictwa, druga kadrom i metodyce w pracy przewodnickiej, a trzecia warsztatowi pracy profesjonalnego przewodnika.
Wygłaszane referaty dotyczyły zarówno sentymentalnych wspomnień sprzed wielu lat, jak i współczesnych technologii w pracy przewodnickiej. Mogliśmy usłyszeć opinie teoretyków, jak i praktyków w branży turystycznej.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły referaty o tematyce przyrodniczej Roksany Knapik o geologii w pracy przewodnika oraz dr Wojciecha Giży o roślinach chronionych na szlakach sudeckich.
Naszą uwagę przykuły również referaty o historii kształcenia przewodników studenckich, o mistyfikacji sudeckich dziejów, o laborantach z Karkonoszy oraz o wpływie nowych technologii i sharing economy na rozwój współczesnej turystyki.

Niewątpliwie był to bardzo ciekawie spędzony czas nie tylko poświęcony naukowym referatom ale również spotkaniom towarzyskim z przewodnikami z innych rejonów Sudetów. Dopełnieniem sympozjum był kiermasz z literaturą sudecką.
Druga część obchodów 200-lecia – już mniej oficjalna – w najbliższy weekend w Schronisku Na Hali Szrenickiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.