Karkonoskie szlaki zamknięte na wiosnę

W okresie zimowym w Sudetach często mówi się o szlakach zamkniętych ze względu na zagrożenie lawinowe. Część ścieżek niedostępna jest wtedy do wędrowania ze względu na zagrożenie zdrowia i życia turystów. Jednak gdy śniegi zaczynają topnieć, a natura  budzi się do życia po zimowym śnie, niedostępne stają inne szlaki. Nie takie, na których występuje zagrożenie dla ludzi ale takie, gdzie to człowiek jest przez moment nieproszonym gościem.

Mowa tu o szlakach zamykanych w okresie wiosennym ze względu na okres lęgowy ptaków. W Karkonoszach, gdzie w kwietniu i na początku maja trwają toki – okres godowy cietrzewi, zamykane są tereny szczególnie przez te zwierzęta upodobane.

Ochrona cietrzewia

Cietrzew to duży ptak z rodziny kurowatych, którego populacja w Polsce z roku na rok drastycznie się zmniejsza. Obecnie szacuje się, że w Karkonoszach żyje tylko około 75 samców cietrzewi. Ich gody – zwane tokami – przypominają nieco rykowisko. Dwa samce spotykają się przed świtem na górskich polanach, by wydając głośne odgłosy, biegając i prezentując swoje skrzydła i ogony odstraszyć innych samców i zaimponować samicom. To piękny i często drastyczny pokaz, ale niestety niedostępny do podziwiania dla nawet najbardziej ostrożnych turystów. Cietrzewie bardzo łatwo się płoszą, a raz przestraszone nie wrócą już w danym roku na tokowisko, zmniejszając tym samym szansę na narodziny nowego pokolenia. Dlatego dla przetrwania tego ważnego gatunku konieczne jest zapewnienie im przestrzeni i ciszy dla niczym niezakłóconych godów. 

Żyjące w Karkonoszach cietrzewie, jako nieodłączny element ich przyrody podlegają ochronie gatunkowej i dlatego co roku Karkonoski Park Narodowy zamyka konkretne odcinki szlaków w okresie toków: od 15 marca i nie krócej niż do 31 maja. Czasem fragmenty te pokrywają się jeszcze ze szlakami zamkniętymi ze względu na zagrożenie lawinowe. Niedostępne dla turystów szlaki oznaczone są specjalną tabliczką oraz wyszczególnione na stronie Parku Narodowego, a są to:

  • szlak zielony Ścieżka nad Reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, obejście zimowe prowadzi szlakiem niebieskim, wzdłuż tyczek do Czeskiej Budki – skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak zielony od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką;
  • szlak zielony od Pielgrzymów przez Kocioł Smogorni do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy schronisku Odrodzenie;
  • szlak zielony od Polany moreną Kotła Wielkiego Stawu do szlaku czerwonego przy Słoneczniku;
  • szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak niebieski Grzbietem Kowarskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Sokół

Poza cietrzewiem jeszcze jeden skrzydlaty mieszkaniec parku wymaga w wiosennym okresie specjalnej ochrony. Jest to sokół wędrowny, którego obecność na terenie KPN odnotowano po raz pierwszy w 2006 roku. Upodobał on sobie szczególnie jedno miejsce – skalne ściany Kotła Małego Stawu. Dlatego też w jego okresie lęgowym: od 1 kwietnia nie krócej niż do 31 maja zamykany jest fragment szlaku niebieskiego od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia. Zimą zamykany jest on również ze względu na zagrożenie lawinowe, więc w pierwszej połowie roku dla turystów dostępne jest zimowe obejście.

Szlaki zamknięte po czeskiej stronie granicy

Również po czeskiej stronie granicy, ze względu na ochronę przyrody,  na terenie Karkonoszy zamkniętych zostało kilka odcinków szlaków, Są to:

  • szlak zielony od Voseckiej Boudy do Labskej Louki (do 30.05)
  • szlak zielony (graniczny) od Przełęczy Okraj do krzyżówki Pod Lysocinskou Boudou (do 30.05).

Podsumowanie

Warto pamiętać, że w górach, a zwłaszcza na terenie parków narodowych to człowiek jest gościem natury a nie na odwrót. Gatunki objęte są prawną ochroną przez cały rok, jednak w niektórych miesiącach z naszej strony wymagana jest szczególna ostrożność. Ochrona przyrody powstała w celu zachowania rzadkich i ginących gatunków a związane z nią ograniczenia i zakazy nie mają na celu uprzykrzyć naszych wędrówek lecz jedynie przyczynić się do zachowania ich środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. 

Autorka artykułu: Michalina Krzemień

Autorzy zdjęć: Nadii Walczyńska, Gabriela Żmudzińska, Adam Przybyłek

Grafika: Patrycja Dawidzionek

Nowe władze SKPS

W obecności ponad 100 członków, na walnym zebraniu wybraliśmy nowe władze oraz omówiliśmy naszą dotychczasową i przyszłą działalność.

Nowy Zarząd SKPS prezentuje się następująco:

Marek Rosiak – prezes

Agnieszka Sala

Dominika Krekora

Mariola Borecka

Anna Jezierska

Tomasz Deroń

Stefan Marynowski

Komisja Rewizyjna w składzie:

Monika Szyrmer

Joanna Ciołek

Tomasz Dudziak

Walne Zebranie SKPS

Zawiadamiamy, że 6 grudnia 2023 w sali 503 Instytutu Nauk Geologicznych UWr. przy pl. Maksa Borna 9, o godzinie 18:30, odbędzie się Walne Zebranie SKPS.

Aby zebranie było ważne, musi w nim uczestniczyć przynajmniej połowa członków Koła.

Program Walnego Zebrania:

1. Otwarcie zebrania
2. Stwierdzenie ważności zebrania, wymagana min. połowa członków. W przypadku braku kworum rozwiązanie zebrania.
3. Głosowanie nad przyjęciem porządku zebrania
4. Wybór komisji skrutacyjnej, wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania;
5. Sprawozdanie ustępującego zarządu oraz komisji rewizyjnej z działalności w latach 2021-2023
6. Głosowanie nad absolutorium dla ustępującego zarządu
7. Wybór nowych władz SKPS:
a. Zgłaszanie kandydatur na stanowisko prezesa SKPS
b. Krótka prezentacja kandydatów
c. głosowanie
d. zgłaszanie kandydatów do zarządu SKPS
e. głosowanie
f. zgłaszanie kandydatur do Komisji Rewizyjnej
g. głosowanie
8. Dyskusja nad działalnością SKPS i kierunku jego rozwoju
9. Głosowanie nad uchwałami Walnego Zebrania
10. Wolne wnioski
11. Zamknięcie zebrania

Jednocześnie prosimy pamiętać gdzie się spotykamy. Walne będzie na sali wykładowej nr 503, w budynku przy M. Borna 9 (a nie tam gdzie wieczorynki, choć bardzo blisko). Zaparkować można pod budynkiem. Sala na 5 piętrze, winda do dyspozycji na końcu korytarza. Początek o 18:30, apelujemy o punktualne przybycie.

Pozdrawiamy!

Zarząd SKPS w składzie:

Mariola Borecka

Agnieszka Sala

Martyna Trzaska

Tomasz Deroń

Grzegorz Smoła

Stefan Marynowski

Marcin Winkiel

Zapisy na kurs przewodników sudeckich

Chętni na kurs są proszeni o wypełnienie formularza na stronie kursowej: LINK

Ze względu na dużą liczbę zainteresowanych, musimy przeprowadzić postępowanie rekrutacyjne składające się z 3 etapów:

Listu motywacyjnego opisującego Was i Wasze motywacje do uczestnictwa w kursie – 20% oceny całkowitej

Testu sprawdzającego poziom wiedzy o Sudetach i Turystyce Górskiej – 40% oceny

Rozmowy wstępnej – 40% oceny

Otrzymanie oceny jednoznacznie negatywnej (0 punktów) z którejkolwiek części rekrutacji będzie skutkować umieszczeniem na końcu listy rekrutacyjnej.

Listy motywacyjne prosimy wysłać na adres kurs.sudecki@gmail.com najpóźniej do 15 listopada 2023

Test odbędzie 9 listopada o godzinie 18:30 we Wrocławiu, w sali 503 Instytutu przy ul. Maksa Borna 9 i będzie obejmował wyłącznie zamknięte pytania jednokrotnego wyboru.

Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w trakcie inauguracyjnej wycieczki. Dla tych którzy nie wezmą w niej udziału terminem dodatkowym będzie 24.11 we Wrocławiu. Wtedy również będzie drugi termin testu dla osób które nie mogą pojawić się 9.11.

Weekend z Przewodnikiem za nami!

Ponad dwieście kilometrów.
Niemal 400 zapisanych uczestników.
Nieco mniej tych, którzy nie wystraszyli się pogody, nie rozchorowali i ruszyli na szlak…
…z 21 przewodnikami,
przy wsparciu jednej koordynatorki 
i w towarzystwie kilku czworonogów 🙂

Tak w skrócie minął Weekend z Przewodnikiem, czyli wydarzenie organizowane przez nas w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. W ciągu trzech dni, od piątku do niedzieli, 6-8. października 2023 w różnego rodzaju wycieczkach prowadzonych przez przewodników górskich sudeckich, uczestniczyło ponad dwieście osób. 

Uczestnicy wybierali spośród trzynastu tras: od krótkich miejskich spacerów, połączonych ze zwiedzaniem zabytków i muzeów, poprzez spacery tematyczne, wycieczki piesze, skończywszy na rowerowych wycieczkach czy specjalistycznych warsztatach. 

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się propozycje dostosowane do możliwości rodzin z dziećmi: autokarowo- piesza wycieczka po Pogórzu Kaczawskim, wędrówka w Górach Stołowych śladem ich mrocznych tajemnic czy spacer po uzdrowiskach. Nawet jednak bardzo wymagające, długie trasy znalazły swoich zwolenników. Kameralny charakter niektórych wycieczek, pozwolił na zżycie się grupy i skoncentrowanie na tym, co realnie interesowało uczestników. 

Jakie wspomnienia mają uczestnicy projektu? W ankietach powycieczkowych czytamy:

Było bardzo ciekawie! Otrzymaliśmy garść informacji o mieście i regionie i o jego historii; na trasie było też kilka przyrodniczych ciekawostek. (…) Odkryliśmy też kapitalną, lokalną miejscówkę na mały posiłek na trasie! Ach, to była piękna wycieczka. Dziękuję!.

Jesteśmy pod wrażeniem interesująco zorganizowanej wycieczki. (…)Poczuliśmy ducha minionych czasów.

Przewodnicy przekazali ogrom wiedzy na temat tego regionu w sposób ciekawy i z humorem (historia, geologia i archeologia). (…) Przewodnicy bardzo zaangażowani. Dbali o to, żeby nikt „nie zgubił się na trasie”:-) Pełen profesjonalizm.

Ślężę odwiedzałam wielokrotnie, jednak nigdy nie szłam takim szlakiem. To była „Ślęża inaczej” pod każdym względem. Ujęła mnie ogromna wiedza i profesjonalizm przewodników. 

Fantastyczny powrót z latarkami, gdyż samemu nie zdecydowałbym się na takie przejście.

Zwiedzenie miejsc do których pewnie nigdy byśmy nie dotarli beż tak zorganizowanych wycieczek:-)

Nie spodziewaliśmy się, że Wałbrzych jest pełen tyłu sekretów.

Czułam się jakbym szła w gronie przyjaciół.

Nie licząc szkolnych wycieczek, pierwszy raz byłem na wycieczce z przewodnikiem i bardzo mi się podobało.

[Przewodnicy] przemili, służący radą i pomocą nawet w doborze butów trekkingowych na ewentualne dalsze wycieczki.

Zadziwił mnie przeogromny zasób wiedzy przewodników oraz profesjonalizm połączony z darem do przekazywania jej dla uczestników.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią Waszej górskiej przygody. Do zobaczenia na szlakach! Jeśli chcecie być w przyszłości informowani o podobnych wydarzeniach, pozostawcie swój adres e-mail tutaj: https://forms.gle/PLacFpbrob7wjzRx5

A oto galeria zdjęć wykonanych przez naszych przewodników podczas wycieczek:

Projekt sfinansowano z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego 2023 ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy na bezpłatne wycieczki w ramach Weekendu z Przewodnikiem!

Zapraszamy na trzy dni wycieczek i spacerów w ramach Weekendu z Przewodnikiem. Liczymy na to, że każdy zainteresowany Sudetami (i ich rubieżami 😉 ) znajdzie propozycję dla siebie. Jeśli nie wiesz, co jest dla Ciebie najlepszą propozycją, napisz do nas (weekendzprzewodnikiem@gmail.com), opisując swoje preferencje, doświadczenie górskie (lub jego brak), oraz to, czy poszukujesz wycieczki dla siebie, czy także dla swojej rodziny lub grupy przyjaciół. Pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie.

piątek, 6 października 2023

#1 – Zachód słońca na Ślęży

Dwoje doświadczonych podróżników sprawnie poprowadzi grupę na szczyt Śląskiego Olimpu, by podziwiać zachód słońca na szczycie. Uwaga! Po zachodzie robi się ciemno! 😉
9 km, 500 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/w3zHyV9w6Zt41yyp8

#2 – Przyrodnicza Brama Lubawska

Dwie ornitolożki z Grupy Obrączkarskiej Odra poprowadzą wycieczkę skoncentrowaną na jesiennej przyrodzie. Uwaga! Na zakończenie można “wpaść”, ale tylko w sieci 😉 służące do badania migrujących ptaków. 
10,5 km, 250 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/QMnUNqZHpqXVbshCA

Widoki z Wysokiego Grzbietu, fot. Sławek Nosal

 #3 – Wysoki Grzbiet i warsztaty “Jak ubrać się w góry?”

Nikt nie pokaże w praktyce lepiej, co na siebie włożyć w górach, niż redaktor naczelny SKALNIKblog i bohater skalnikowych filmów na youtube! Na spacer po Górach Izerskich i warsztaty zapraszamy pod linkiem: https://forms.gle/kLtBcv7pUn2xVFV39
13 km, 400 m w górę, dla każdego

sobota, 7 października 2023

#4 – Świdnica BRAK MIEJSC

Największe atrakcje Świdnicy, Stare Miasto z Rynkiem, Wieżą Ratuszową i Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz dwie monumentalne świątynie: Kościół Pokoju i świdnicka Katedra. Wszystko to okraszone ciekawostkami i błyskiem w oku jednego z największych pasjonatów Miasta. 
5 km, po płaskim, dla każdego

Szczegóły, zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ): https://forms.gle/jhEtUAREKxkJWaAM8

fot. Monika Szyrmer

#5 – Leśny Szlak Wspinaczkowy

Góry Stołowe z nieco innej perspektywy, z przewodnikami, a jednocześnie instruktorami wspinania, którzy wprowadzą nas w historię wspinaczki w rejonie oraz zdradzą tajniki tworzenia skalnych dróg.
15 km, 350 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/p5tr9bp6gZ1Bgrxk8

#6 – Ślęża inaczej

Masyw Ślęży trasami innymi niż zwykle, dająca pretekst do zanurzenia się nieco w przeszłości: geologicznej, archeologicznej i historycznej. Przy okazji spróbujemy pokazać, jak można wspomóc się techniką w górach – nawigacja, mapy cyfrowe, geoportale, łączność radiotelefoniczna.
19 km, 800 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/6drWR4z9XzngaS3y6

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina, fot. Marek Rosiak

#7 – Uzdrowiska Ziemi Wałbrzyskiej – BRAK MIEJSC

Podróż w czasie do dawnego kurortu Altwasser i wędrówka ku Szczawnie-Zdroju, podziwiając po drodze widok z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina.
10,5 km, 350 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ): https://forms.gle/dKrL5LpKGPr8jVbc9

#8 – Rowerem po Ziemi Kłodzkiej

Leniwa sobota na rowerze w kameralnym gronie, z przepięknymi widokami na Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie i dużo, dużo więcej!
30 km, 420 m w górę, dla dorosłych 

Szczegóły, zapisy:
https://forms.gle/ELZSz8nCq7gw1pbY6

niedziela, 8 października 2023

#9 – Duchy dawnych wsi

Jeśli interesują Cię ruiny, opuszczone miejsca i wiesz, co znaczy słowo “urbex” – to wycieczka dla Ciebie. 
16,5 km, 500 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Zapraszamy: https://forms.gle/iswaA5N5ZbXkEHCAA

#10 – Mroczne Góry Stołowe – BRAK MIEJSC

Historia tajemniczego morderstwa, spacer pod Skalną Czaszkę, a do tego jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Górach Stołowych – Narożnik i mało znany labirynt Białych Skał. Brzmi intrygująco?
7 km, 180 m w górę, dla każdego

Informacje i zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ) : https://forms.gle/qKQkLNWXKFHD6A5E9

Salamandra plamista na Pogórzu Kaczawskim, fot. Piotr Pawlonka

#11 – Pogórze Kaczawskie – BRAK MIEJSC

Wycieczka autokarowo – piesza, łącząca perełki Pogórza Kaczawskiego w przepiękną, dostępną niemal dla każdego przygodę. 
13 km, 300 m w górę, dla każdego

Szczegóły, zapisy (JEDYNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ): https://forms.gle/wCeUohxBisaVBY3z5

#12 – Sudeckie Rubieże

Niby jeszcze Sudety, a już do Śnieżki daleko 😉 Czym jest Wał Okmiański i czy skałki mogą za coś pokutować – tego dowiecie się od “lokalsów”, czyli Marcina i Kasi!
26 km, 300 m w górę, dla dorosłych i młodzieży

Szczegóły, zapisy: https://forms.gle/a7JiPriZzjeBfLubA

#13 – Rowerowa Kotlina Jeleniogórska

Rowerowa wycieczka „Po królewsku”, czyli śladami królewskiej rodziny i arystokracji u podnóża Gór Olbrzymich. Szczegóły.
28 km, 280 m w górę, dla każdego.

zapisy: https://forms.gle/EA2ERvVLbUcZ56xc9

Przypominamy, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny! Projekt sfinansowano z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego 2023 ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Grudniowe spacery z SKPS

Projekt „Grudniowe spacery z SKPS”, przygotowany przez Stowarzyszenie SKPS Wrocław ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, obejmuje osiem wycieczek pieszych po Wrocławiu w terminie 27-30.12.2022. Jest to propozycja dla tych, którzy zastanawiają się, jak dobrze wykorzystać czas pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem.

Wycieczki – prowadzone przez przewodników miejskich z naszego stowarzyszenia – odbędą się dwa razy dziennie:

  • od godziny 10:00 do 12:00 dla rodzin z dziećmi w wieku 6-13 lat (ale nie jest to sztywne ograniczenie)
  • od godziny 13:00 do 15:00 dla dorosłych, zainteresowanych ciekawostkami o naszym mieście

Zapisy na poszczególne wycieczki poprzez niżej zamieszczone linki do formularzy. LICZBA MIEJSC NA KAŻDEJ WYCIECZCE JEST OGRANICZONA! Program wycieczki umożliwia uczestnictwo osób ze specjalnymi potrzebami , m.in. niepełnosprawnościami – prosimy o uwzględnienie ich w ankiecie.

27.12.2022 godzina 10:00-12:00, temat: Szlakiem legend Ostrowa Tumskiego, prowadząca: Anna Stępień

Ostrów Tumski- najstarsza część naszego miasta. Dawna wyspa, na której wszystko się zaczęło. To tutaj powstał gród, pierwsze kamienne budowle, a także pierwszy wrocławski zamek. To miejsce magiczne, które przyciąga mieszkańców, turystów i zakochanych. To na Ostrowie możemy spotkać pana latarnika, zobaczyć kluskę na bramie, łysego aniołka czy głowę wmurowaną w ścianę katedry. Na naszym spacerze poznamy legendy związane z zabytkami dawnej wyspy.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfk

27.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Wrocław nad Odrą, prowadzący: Marek Kuchciak

Spacer przez „miasto stu mostów” wzdłuż Odry, podczas którego zobaczymy zabytki, wybrane mosty i obiekty hydrotechniczne Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dowiemy się m.in, że w przeszłości rzeki płynęły przez Wrocław niekoniecznie tymi samymi korytami, co współcześnie, dlaczego niektóre osiedla przeniosły się z lewego brzegu Odry na prawy i jaką rolę odegrała woda w historii miasta oraz dlaczego „Wrocław żąda dostępu do morza”.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfs

28.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: W poszukiwaniu Krasnoludków, prowadząca: Anna Stępień

Czy Wy wiecie, że krasnale są na świecie? A dokładniej mówiąc we Wrocławiu. Podczas naszego spaceru poszukamy kilku krasnali, które potrzebują naszej pomocy. Razem z gitarzystą ułożymy rozsypane akordy i piosenkę, pomożemy Rzeźnikowi odnaleźć zaginionych przyjaciół, pobawimy się z Życzliwkiem, odczytamy zaszyfrowaną wiadomość i… Co jeszcze na nas czeka, okaże się już za kilka dni!

Zapisy: https://tiny.pl/w1xf6

28.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Dlaczego „tereny wystawowe”?, prowadzący: Marek Kuchciak

Spacer po fragmencie największej – choć nie naturalnej – wyspy na obszarze Wrocławia, określanym często jako „tereny wystawowe”. Zobaczymy m.in. Halę Stulecia – jedyny wrocławski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, fragmenty największego we Wrocławiu parku oraz obiekty zaprojektowane przez plejadę międzywojennych architektów na wystawę budownictwa WuWA.

Zapisy: https://tiny.pl/w1xfb

29.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: Dzielnica Wzajemnego Szacunku, prowadząca: Mariola Borecka

Dzielnica Czterech Wyznań, nazywana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku, to miejsce, w którym w bliskiej przestrzeni funkcjonują obok siebie katolicy, ewangelicy, wyznawcy prawosławia oraz judaizmu. Jaka była ich droga do Wrocławia i jak wygląda dzisiejsze życie dzielnicy? Tego dowiemy się podczas spaceru. Na trasie zobaczymy też miejsca modlitwy dzisiejszych mieszkańców: kościół ewangelicki, synagogę, kościół katolicki oraz prawosławną katedrę pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy

Zapisy: https://tiny.pl/w1xf3

29.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Dzielnica Uniwersytecka, prowadzący: Szymon Maraszewski

Podczas tej wycieczki poznamy okolice między rynkiem głównym a Odrą, okolicę pełną różnych instytutów, księgarni, przytulnych knajpek i punktów ksero. Za tym studenckim zapleczem kryje się mnóstwo interesujących miejsc i ciekawostek. Podczas wycieczki przewodnik pokaże grupie to, co zostało z dawnego zamku na lewym brzegu Odry, opowie o księżnych i książętach którzy w nim mieszkali, poznamy dawne klasztory i życie zakonne, dowiemy się w którym budynku mieszkał pierwszy Europejczyk podróżujący do Azji oraz gdzie stoi najstarszy dom we Wrocławiu.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5h

30.12.2022 godzina 10.00-12.00, temat: Jarmarki i inne tradycje świąteczne we Wrocławiu, prowadząca: Mariola Borecka

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych powróciła do Wrocławia kilkanaście lat temu, ale sięga czasów dawniejszych. Pierwszy jarmark odbył się tu w drugiej połowie XVI wieku, bardzo blisko miejsca, gdzie dziś skupiają się bożonarodzeniowe kramy. Czy można było na nich kupić podobne wyroby jak te sprzedawane dziś? Wspólnie prześledzimy, jak wyglądały i wyglądają dziś wrocławskie i śląskie tradycje świąteczne, a w opowieść wplecione będą mijane zabytki.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5x

30.12.2022 godzina 13.00-15.00, temat: Ulica Świdnicka, prowadzący: Szymon Maraszewski

Ile historii może pomieścić jedna ulica? Świdnicka całkiem sporo, na wycieczce pokonamy jedynie 1080 metrów, a zobaczymy mnóstwo wspaniałych miejsc. Zaczynająca się na Rynku głównym ulica prowadziła kiedyś do słynnej z piwa Świdnicy. Było ono tak dobre, że pewnego razu doszło przez nie we Wrocławiu do… wojny domowej. Przy ulicy tej mieściła się kiedyś komandoria zakonu Joannitów, stajnie i wozownie, później słynne domy handlowe najbogatszych Wrocławian, pomniki i hotele. Na Świdnickiej możemy zobaczyć ślady panowania czeskiego, austriackiego, piastowskiego i niemieckiego. Przy jednej ulicy mieści się historia całego miasta.

Zapisy: https://tiny.pl/w1x5g

Szkolenie i egzamin na prowadzenie górskich wycieczek narciarskich

SKPS Wrocław zaprasza zainteresowanych przewodników sudeckich do wzięcia udziału w jednodniowym szkoleniu i egzaminie z prowadzenia górskich wycieczek narciarskich. Odbędzie się on 14.01.2023 (sobota) na Ziemi Kłodzkiej (dokładne miejsce zostanie doprecyzowane zależnie od warunków śniegowych). Do egzaminu można podejść na nartach biegowych (równocześnie w Karkonoszach odbywać się będzie egzamin na nartach skiturowych, jednak tam już wyczerpał się limit miejsc). To na jakich nartach jest zdawany egzamin nie ma znaczenia w późniejszej pracy – prowadzić wycieczki można zarówno na biegówkach, skiturach, śladówkach, telemarkach itp.

UWAGA! To NIE jest nauka jazdy na nartach – szkolenie jest skierowane dla osób które już swobodnie poruszają się się na nartach w terenie górskim

Koszt uczestnictwa to 50zł, dla członków stowarzyszenia SKPS Wrocław 30zł. Prowadzi Grzegorz Płoska – przewodnik sudecki II klasy, przewodnik narciarski, instruktor narciarstwa biegowego.

Formularz zapisów: https://forms.gle/DFPdXoHrxZANjR3p7

Obowiązuje limit miejsc, decyduje kolejność zapisu.

Zgodnie z polskim prawem do prowadzenia wycieczek na nartach w górach uprawnieni są wyłącznie przewodnicy górscy na dany obszar, którzy posiadają w legitymacji wpis o możliwości prowadzenia wycieczek narciarskich. Reguluje to § 9. rozporządzenia w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego (Dz.U. 2014 poz. 868).

„Z rodziną w Sudety!” – cykl bezpłatnych wycieczek z przewodnikami sudeckimi

Jesteś Rodzicem dziecka w wieku 6-12 lat? Mieszkasz na Dolnym Śląsku? Chciałbyś zabrać pociechy w góry, ale masz obawy? Myślisz, że brakuje Ci wiedzy lub odpowiedniego przygotowania? Nie ważne, czy Sudety są dla Ciebie całkowitą ,,terra incognita”, czy byłeś już szesnaście razy na Śnieżce, za to zawsze latem. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych przewodników, weź udział w jednej z czterech planowanych wypraw, by zobaczyć, że górska wycieczka jesienią lub zimą nie jest wcale tak trudna, jeśli zadba się o wcześniejsze przygotowanie. 

Czego możesz się spodziewać na wycieczkach w ramach tego projektu?

  • Trasy dostosowanej do możliwości dzieci w wieku 6-12 lat (choć dopuszczamy uczestnictwo zarówno młodszych, jak i starszych uczestników) i związanego z tym umiarkowanego wysiłku fizycznego.
  • Wiedzy przyrodniczo-krajobrazowej, serwowanej przez wysoko wykwalifikowanych przewodników górskich w sposób ,,lekkostrawny”, niejednokrotnie w formie opowieści, zagadek, gier czy konkursów.
  • Edukacji w praktyce na temat tego, jak odpowiednio ubrać się w góry i co ze sobą koniecznie zabrać. Będziemy prezentować sprzęt przydatny w górach jesienią i zimą oraz sposób korzystania z niego podczas wycieczek. Nauczycie się z nami również sztuki planowania tras wycieczek, wykorzystując zarówno papierową mapę i kompas, jak i popularne aplikacje na smartfony.
  • Dobrze spędzonego czasu w gronie rodzinnym.

Kiedy i gdzie odbędą się wycieczki?

18 września 2022 r.Masyw Ślęży

Trasa wędrówki poprowadzi po mniej znanych zakątkach Masywu Ślęży, pokazując, że to co interesujące i piękne często znajduje się poza najbardziej popularnymi szlakami.

16 października 2022 r. – Książański Park Krajobrazowy

Wycieczka z największym sudeckim zamkiem w tle poprowadzi uczestników przez jary, ,,wąwozy”, romantyczne ruiny i zapierające dech w piersiach szlaki. Poznając historię rodu Hochbergów, odwiedzimy również wałbrzyską Palmiarnię.

20 listopada 2022 – Wzgórza Lewińskie

Tego dnia przemierzymy szlaki Wzgórz Lewińskich, odkrywając miejsca, w które nie zaglądają wycieczki z biur podróży. Częścią wyprawy będzie zwiedzanie najstarszej w Polsce papierni w Dusznikach-Zdroju  i uczestnictwo w warsztatach czerpania papieru. 

4 grudnia 2022 – Karkonoski Park Narodowy 

Zwieńczeniem projektu będzie wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego. Tym razem jednak nie ominiemy najbardziej obleganych przez turystów szczytów i schronisk, za to wykorzystamy w praktyce swoją wiedzę dot. przygotowania do zimowej turystyki. 

Ile to kosztuje?

Udział w wycieczkach jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizator nie zapewnia dojazdu do miejsca zbiórki ani zakończenia wycieczki, lecz gwarantuje, że każda z wypraw będzie rozpoczynała się i kończyła w miejscu, do którego można dotrzeć z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej.

Jak się zgłosić?

Liczba miejsc na każdej wycieczce jest ograniczona, zatem śledźcie uważnie nasze kanały komunikacji (fb: https://www.facebook.com/SKPSWroclaw) i stronę internetową (https://skps.wroclaw.pl/). Na bieżąco będą się tam pojawiać informacje o wycieczkach. 

Tam też  będziemy rozpowszechniać informacje na temat odpowiedniego przygotowania (odzieży, sprzętu i ludzkiego ciała), do wysiłku, jakim jest wędrówka po górach, w dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych. Pozostańcie w kontakcie! 

Otwarcie zapisów na pierwszą wyprawę już w piątek, 26 sierpnia!

Pierwszy sezon Chatki SKPS


Zapraszamy do Chatki SKPS!

Przez cały lipiec chatka w Górach Bystrzyckich, tuż przy Głównym Szlaku Sudeckim będzie dostępna dla poszukujących spokoju i noclegu w miłej atmosferze.
Chatka stoi przy Polanie Św. Huberta, pomiędzy Torfowiskiem pod Zieleńcem a Lasówką. Koordynaty GPS: 50.3363989N, 16.4342086E. Na niektórych mapach możemy być oznaczeniu jako Chatka Myśliwska (ale my strzelamy co najwyżej fotki 😉 ) Lokalizacja w mapy.cz: https://mapy.cz/s/mozetezece
Jest to chatka studencka i taki też ma standard – spanie we własnym śpiworze (ew. mamy jakieś koce na czarną godzinę 😉 mamy też kilka materacy i podesty w budowie). Do dyspozycji sala z małą kuchnią, gdzie mamy kuchenkę gazową. Woda z ujęcia na strumyku, kibelek typu sławojka i polowy prysznic 🙂 Czyli zero luksusów (room service też nie działa 😛 ). Zasięg jest, ale to zależy od sieci (czasem łapie czeski). Prądu nie ma, ale jak się uśmiechniesz to może czasem odpalimy agregat dla podładowania tego i owego 🙂 Za to jest spokój, piękna okolica i mnóstwo możliwości wycieczkowych. Tylko trzeba uważać na lisa (serio, kradnie szamkę pozostawioną bez nadzoru). Chatka ma dwie sypialnie, dużą i małą. Ogólnie wejdzie tam ok. 20-25 osób (chociaż nasz kolega twierdzi że spokojnie wejdzie i 40 😃 ), obok jest też dużo miejsca na namioty.
Najbliższy mały punkt ze spożywką w Lasówce, ew. w Zieleńcu lub po czeskiej stronie w Orlickém Záhoří. Najbliższa knajpa – Chata Luna w Bedřichovce (pizza, czeskie piwo). Najbliższy dyskont w Dusznikach.
💲💲💲Za ile? Chętnie przyjmiemy datki za pobyt, które przeznaczymy na opał i materiały remontowe. Taryfa wygląda następująco: członkowie Stowarzyszenia SKPS 0 zł (płacą składki, należy im się 😉 ), przewodnicy górscy (sudeccy, beskidzcy, tatrzańscy) 10zł, pozostali 20zł.

Co jest w okolicy? Chatka leży w Górach Bystrzyckich, bardzo blisko Torfowiska pod Zieleńcem i Doliny Dzikiej Orlicy. Idealna miejscówka dla idących Główny Szlak Sudecki. Tuż za granicą główny grzbiet Gór Orlickich. Świetne miejsce na turystykę rowerową.

Jak dotrzeć? Najbliższe stacje kolejowe to Polanica-Zdrój, Szczytna i Duszniki-Zdrój, z każdej jest to ok. 10-11km. Nieco dalej będzie z Lewina Kłodzkiego, Kudowy czy Długopola lub Bystrzycy – można do nas dotrzeć z kilku stron 🙂 Jeśli podróżujecie własnym samochodem to można go bezpiecznie pozostawić na parkingu Nadleśnictwa Zdroje na początku Lasówki, przy szosie woj. 389 (obok jest agroturystyka Leśny Domek). Stamtąd drogą leśną do chatki idzie się ok. 2km.
Na razie na pewno chatka będzie otwarta od 3 lipca do końca miesiąca, robimy wszystko aby móc przywitać wędrowców również w sierpniu i wrześniu. Śledźcie nasz profil!
Wkrótce opublikujemy tu też dodatkowo regulamin, większe info o warunkach oraz nr telefonu do chatara/chatarki.

PS. Pieski mile widziane, pod warunkiem że są to pieski ogarnięte i przyjazne innymi. Nie puszczamy wolno – jesteśmy w lesie i regularnie odwiedzają nas dzikie zwierzaki.

Ekipa Chatarska

Bardzka daglezja „Helena”

W październiku 2021 roku na stronie „Mapa drzew” opublikowano szeroko cytowaną informację [1] o zidentyfikowaniu nowego najwyższego drzewa w Polsce – znajdującej się w Górach Bardzkich daglezji zielonej – co zostało potwierdzone bezpośrednim pomiarem. Okaz ten trafił też na czoło listy najwyższych drzew [2] prowadzonej na stronie Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych. Wpis w tej bazie [3] generalnie powiela zawartość artykułu z „Mapy drzew” – chodzi o drzewo z gatunku daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) [4], o wysokości 59,40 m, obwodzie pnia w pierśnicy 349 cm (co daje średnicę 111 cm), rozpiętości korony 12 m, wieku szacowanym na ok. 130 lat (czyli mowa o ostatniej dekadzie XIX w.) – ale wymienia też (nieoficjalną?) nazwę drzewa: „Helena”. Jest to kandydat do objęcia ochroną jako pomnik przyrody.

W sobotę 15.01.2022, przy okazji wyjazdu na otrzęsiny vel blachowanie nowych członków SKPS, postanowiliśmy odnaleźć to drzewo w terenie. Wpis w bazie sugeruje, że po założeniu konta na RDPD będą dostępnie współrzędne GPS, ale uznaliśmy, że wystarczą nam informacje i zdjęcia zawarte w artykule z „Mapy drzew”. Co prawda artykuł nie precyzuje lokalizacji drzewa na załączonym fragmencie mapy drzewostanu, ale na zdjęciach widać, że rośnie ono tuż przy wyasfaltowanej drodze, co w połączeniu z informacją o tym, że nasada pnia znajduje się na wysokości 343,5 m n.p.m. pozwala – po zajrzeniu do openstreetmap.org, mapy.cz bądź któregoś z geoportali (Google Maps nie nadaje się do takich ćwiczeń) – umiejscowić je w dolinie bezimiennego prawego dopływu Nysy Kłodzkiej, przy tzw. Drodze Krakowskiej, nieco za Kamieniem Brygidy, czyli pomnikowym głazem narzutowym – ok. 2 km spaceru od stacji kolejowej w Bardzie.

Ruszamy spod stacji, mijamy wlot tunelu kolejowego i kierujemy się asfaltową drogą w dolinę mając potok po prawej stronie. Faktycznie, po minięciu rzeczonego głazu, którego nie sposób przeoczyć ze względu na tablicę informacyjną, za łukiem drogi po lewej stronie wyłania się grupa rosnących na dość stromym stoku wysokich drzew iglastych o grubej i silnie spękanej korze koloru ciemnobrązowego. Na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, które z nich jest najwyższe – ale kilka kroków dalej widać pozostawioną podpowiedź – jeden z pni obwiązany jest biało-czerwoną taśmą.

Dla pewności porównujemy to, co widać w terenie, ze zdjęciami z artykułu, sprawdzamy nawet wzór kory – nie ma wątpliwości, to ona, Helena. Jej wysokość robi wrażenie dopiero w zestawieniu z człowiekiem stojącym u podstawy pnia, choć trudno ją objąć w całości na zdjęciu robionym telefonem komórkowym (pomaga tryb panoramiczny).

Moglibyśmy podać dokładne współrzędne tego miejsca, ale jesteśmy przekonani, że zlokalizowanie go na podstawie dostępnych tu informacji nie sprawi trudności. Na wypadek, gdyby taśma zniknęła z pnia (albo ktoś przełożył ją na inne drzewo), podpowiemy, że – patrząc w górę doliny – tuż za tym właściwym pod drogą przebity jest niewielki przepust. Jest to nie więcej niż 250 m od Kamienia Brygidy.

Jako suplement możemy dodać, że choć daglezja „Helena” jest najwyższym zmierzonym drzewem w Polsce, to nie jest najwyższym drzewem w Sudetach – niezawodny Mrozen wyszukał informacje o 64-metrowej daglezji rosnącej na Podgórzu Karkonoskim (Krkonošské podhůří) w Czechach – zob. artykuły na „iROZHLAS” [5] albo „Kudy z nudy” [6].

Marek Kuchciak, Tomek Deroń

PS. W czerwcu 2020 r. przeszła tędy wycieczka kursu przewodnickiego SKPS – prowadzący ją Wielki Krajoznawca ciekawie opowiadał o Kamieniu Brygidy nie będąc świadomym, że kilka minut wcześniej minął nieznaną jeszcze wówczas atrakcję podobnego kalibru…

[1] Rekord wysokości pobity – najwyższe zmierzone drzewo w Polsce rośnie w Sudetach (Mapa drzew), https://mapadrzew.com/news_public/news_02.html
[2] Lista drzew – wg wysokości (Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych), https://www.rpdp.hostingasp.pl/Trees/UI/TreesList.aspx?mode=H&load=1&startFrom=1&cID=1&MY=1&OTH=1&NMC=&ATC=&ALV=1&NALV=0&INEU=1&OOEU=1&NAT=3&ST=1&MTO130=1&MTU130=1&UT=1&RLB=1&NRLB=0&STD=1&NSTD=1
[3] Daglezja Helena (Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych), https://www.rpdp.hostingasp.pl/Trees/UI/TreeFormRO.aspx?tID=5514
[4] Daglezja zielona (Wikipedia), https://pl.wikipedia.org/wiki/Daglezja_zielona
[5] Nejvyšší strom v Česku roste na Jablonecku. Douglaska tisolistá měří přes 64 metrů (iROZHLAS), https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/nejvyssi-strom-v-cesku-roste-na-jablonecku-douglaska-tisolista-meri-pres-64-metru_201410230836_kpracharova
[6] Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky (Kudy z nudy), https://www.kudyznudy.cz/aktivity/douglaska-tisolista-u-vlastibore-nejvyssi-strom-ce

Przewodnicy narciarscy z SKPS

Miniony weekend obfitował w wydarzenia kołowe. Jednym z nich były pierwsze szkolenia i egzaminy na prowadzenie górskich wycieczek narciarskich. Korzystając z wyjątkowo dobrych warunków w Górach Orlickich udało się przeprowadzić przejście, które zapoznało kandydatów ze specyfiką prowadzenia grup na nartach. W poprzedzającym tygodniu z kolei odbyły się wykłady przybliżające tematykę zimowych zagrożeń i przetrwania, narciarstwa w Sudetach oraz niebezpieczeństwa lawinowego. Pod okiem instruktorów narciarstwa 6 osób na nartach biegowych/backcountry oraz 5 na nartach skiturowych zaprezentowało swój wysoki poziom. Zwieńczeniem był test wiedzy teoretycznej. Miło nam ogłosić, że wszystkich 11 narciarzy zakończyło szkolenie i egzamin z pozytywnym wynikiem 🙂 Gratulujemy! A zimę prosimy o solidny ładunek śniegu aby nasi przewodnicy mogli w pełni korzystać ze swoich nowych możliwości 🙂

Jednocześnie warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem do prowadzenia wycieczek na nartach w górach uprawnieni są wyłącznie przewodnicy górscy na dany obszar, którzy posiadają w legitymacji wpis o możliwości prowadzenia wycieczek narciarskich.

Nowe władze SKPS

Wczoraj odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia SKPS na zakończenie kadencji zarządu 2019-21. Złożone zostały sprawozdania ustępujących władz, a ogół zebranych udzielił im absolutorium.

W toku zebrania wybrano nowe składy zarządu i komisji rewizyjnej:

Marcin Winkiel – prezes

Mariola Borecka

Agnieszka Sala

Martyna Trzaska

Tomasz Deroń

Grzegorz Smoła

Stefan Marynowski

W skład komisji rewizyjnej weszli:

Anna Krygicz

Monika Szyrmer

Tomasz Dudziak

Dziękujemy za pracę tym którzy opuszczają władze, a gratulujemy i życzymy powodzenia tym nowo wybranym!

Na zebraniu podjęto też kilka innych decyzji

– ustalono sposób korzystania z chatki SKPS

– uchwalono drobne zmiany w Statucie Koła

– uchwalono regulamin samokształcenia na wyższe klasy przewodnickie

– przyjęto nowy wzór legitymacji

– podjęto decyzję o podwyższeniu składki członkowskiej do 70zł rocznie (50 składka ulgowa dla uczniów i studentów)

Walne Zebranie Stowarzyszenia SKPS Wrocław

Na podstawie § 10 statutu Stowarzyszenia SKPS Wrocław, Zarząd Koła zwołuje

Walne Zebranie

członków stowarzyszenia Studenckie Koło Przewodników Sudeckich.

Na zebraniu zostanie przedstawione sprawozdanie ustępującego Zarządu oraz wybrane zostaną nowe władze stowarzyszenia.

Walne zebranie odbędzie się w środę, 1 grudnia 2021 o godzinie 18:30 w sali 503 Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. Maksa Borna 9 we Wrocławiu.

Program Walnego Zebrania:

1. Otwarcie zebrania
2. Stwierdzenie ważności zebrania, wymagana min. połowa członków. W przypadku braku kworum rozwiązanie zebrania.

3. Głosowanie nad przyjęciem porządku zebrania
4. Wybór komisji skrutacyjnej, wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania;
5. Sprawozdanie ustępującego zarządu oraz komisji rewizyjnej z działalności w latach 2020-2021
6. Głosowanie nad absolutorium dla ustępującego zarządu
7. Wybór nowych władz SKPS:
a. Zgłaszanie kandydatur na stanowisko prezesa SKPS
b. Krótka prezentacja kandydatów
c. głosowanie
d. zgłaszanie kandydatów do zarządu SKPS
e. głosowanie

f. zgłaszanie kandydatur do Komisji Rewizyjnej

g. głosowanie


8. Dyskusja nad działalnością SKPS i kierunku jego rozwoju

9. Głosowanie nad uchwałami Walnego Zebrania
10. Wolne wnioski
11. Zamknięcie zebrania

Prawo udziału w Walnym Zebraniu oraz prawo do głosowania mają członkowie Stowarzyszenia SKPS Wrocław, wpisanego do KRS pod numerem 0000561885